2013

matt lynch matt lynch’s year in review

matt’s highest rated films

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Computer Chess

    ★★★★½

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Fast & Furious 6

    ★★★★

  • The Counselor

    ★★★★

  • The Grandmaster

    ★★★★

  • The Past

    ★★★★

  • Bastards

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 753 Films watched
  • 62.8 Average per month
  • 14.5 Average per week

Milestones

First Film

Violent City

Jan 1

Most Watched

Fast & Furious 6

3 times

Ninja: Shadow of a Tear

twice

Spring Breakers

twice

The Lone Ranger

twice

Leviathan

twice

Last Film

Clear and Present Danger

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
327 films
Drama
305 films
Thriller
284 films
Crime
174 films
Adventure
133 films
Comedy
130 films
Sci Fi
119 films
Horror
106 films
Mystery
66 films
Fantasy
47 films
USA
539 films
UK
105 films
France
59 films
Hong Kong
46 films
Germany
44 films
Japan
41 films
Canada
37 films
Italy
33 films
Spain
14 films
China
12 films
English
651 films
Japanese
56 films
Spanish
56 films
French
55 films
Italian
48 films
Cantonese
45 films
German
42 films
Chinese
38 films
Russian
32 films
Arabic
13 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

matt’s most liked review

Batman Returns

★★★★

three cosplaying homicidal psychotics driven insane by a pulpy combination of sexual desire, emotional trauma, and socioeconomic anxiety wage open, armed conflict in a major metropolitan area. this was bankrolled by a major studio and released to an eager public.

More reviews

matt’s most liked list

best of 2013

note: THE STRANGE COLOUR OF YOUR BODY'S TEARS would have been #4, NINJA: SHADOW OF A TEAR would have been at #19, and THE UNKNOWN KNOWN would have been at #24, but none of them are technically poll-eligible for 2013, which is why they're at the bottom.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

I Know Who Killed Me
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Gatchaman

Films matt watched in 2013

  • Clear and Present Danger
  • Rio Bravo
  • The Commander
  • Commando Leopard
  • Batman Returns
  • Code Name: Wild Geese
  • Black Snake Moan
  • The Shogunate's Harem
  • The Sum of All Fears
  • Bloodmoon
  • My Lucky Stars
  • Dixie Dynamite
  • Black Book
  • Kwaidan
  • Wild Geese II
  • The Hunters of the Golden Cobra
  • The Royal Tenenbaums
  • The Tree of Life
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Ninja: Shadow of a Tear
  • Vixen!
  • Superfights
  • Saving Mr. Banks
  • Hugo
  • Che: Part Two
  • Che: Part One
  • The Departed
  • The Hard Way
  • Mudhoney
  • The Man Who Wasn't There
  • Dredd
  • Spring Breakers
  • Where's Officer Tuba?
  • The Hanging Tree
  • The Adventures of Tintin
  • Eastern Condors
  • The Wolf of Wall Street
  • Catch Me If You Can
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Sneakers
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Goonies
  • Fargo
  • Virgins of the Seven Seas
  • Funny People
  • The Past
  • They All Laughed
  • Up!
  • The Gauntlet
  • The Lone Ranger
  • Milius
  • Leviathan
  • A Quiet Place in the Country
  • Barton Fink
  • Winners & Sinners
  • Inside Llewyn Davis
  • Killers on Wheels
  • Ernest & Celestine
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Aviator
  • Any Given Sunday
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Open Range
  • All That Jazz
  • The Unholy Rollers
  • Vicious Lips
  • Inside Llewyn Davis
  • The Wind Rises
  • JFK
  • Casino
  • Avenging Force
  • The Octagon
  • Lone Survivor
  • GoodFellas
  • Out of the Furnace
  • Shutter Island
  • American Hustle
  • Red Dragon
  • Nickelodeon
  • The Paper Chase
  • True Crime
  • Fast & Furious 6
  • Enemies Closer
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Oldboy
  • The Wolverine
  • Aces Go Places
  • Excalibur
  • Apocalypto
  • Broken Trail
  • Her
  • Maniac Cop 2
  • Frontier Marshal
  • The Whole Town's Talking
  • RED 2
  • Getaway
  • Bonnie's Kids
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Last Temptation of Christ
  • Polk County Pot Plane
  • The Long Gray Line
  • Blade
  • The Pervert's Guide to Ideology
  • The World's End
  • Body Snatchers
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Gideon of Scotland Yard
  • Prisoners
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Assault on Precinct 13
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • The To Do List
  • Tokyo Olympiad
  • Shout at the Devil
  • Supervixens
  • The Last Hurrah
  • Extreme Prejudice
  • A Good Year
  • Slaughter of the Innocents
  • Tank Girl
  • The Girl in Room 2A
  • Man of Steel
  • Fearless
  • Body Bags
  • La Notte
  • Mean Frank and Crazy Tony
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • The Right Stuff
  • The Night Evelyn Came Out of the Grave
  • The Eagle Has Landed
  • We Await
  • Thor: The Dark World
  • The Duellists
  • The Doors
  • Red Spirit Lake
  • The Transgressor
  • Twisted Issues
  • Klute
  • G.I. Jane
  • Ender's Game
  • Christine
  • Nebraska
  • Sleepaway Camp
  • Resolution
  • From Dusk Till Dawn
  • The Thing
  • Bastards
  • Tales from the Crypt: Demon Knight
  • Star of David: Beauty Hunting
  • Magic Crystal
  • The Serpent and the Rainbow
  • The Man Who Stole the Sun
  • Carlito's Way
  • Dragnet
  • Blackfish
  • The Spirit
  • Byzantium
  • R.I.P.D.
  • Django Unchained
  • All Is Lost
  • Wayne's World 2
  • 12 Years a Slave
  • The Counselor
  • Self Defense
  • The Doll Squad
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Sweet Revenge
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Wayne's World
  • The Conjuring
  • The Beyond
  • Black Dog
  • Roaring Fire
  • Escape Plan
  • Escape from Tomorrow
  • Zero Charisma
  • Eyes Wide Shut
  • Apollo 13
  • A Hijacking
  • The Heat
  • In the Mouth of Madness
  • The Perfume of the Lady in Black
  • All the Colors of the Dark
  • How Do You Know
  • Gravity
  • Captain Phillips
  • Prince of Darkness
  • Green Zone
  • A Clockwork Orange
  • Undisputed III: Redemption
  • Spider
  • Dallas Buyers Club
  • Much Ado About Nothing
  • Senna
  • The Purge
  • The Victim
  • The 7 Grandmasters
  • Hickey & Boggs
  • Rush
  • Fast Company
  • Curse of Chucky

See all 753

World Map

Highly rated films matt missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Before Midnight
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • The Arrested Development Documentary Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more