2014

matt lynch matt lynch’s year in review

matt’s highest rated films

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★★

  • Transformers: The Premake

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Lucy

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • The Look of Silence

    ★★★★

  • Mr. Turner

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 941 Films watched
  • 78.4 Average per month
  • 18.1 Average per week

Milestones

First Film

Lustful Shogun and His 21 Mistresses

Jan 1

Most Watched

Inherent Vice

3 times

Transformers: Age of Extinction

twice

The Duke of Burgundy

twice

Godzilla

twice

Public Enemies

twice

Last Film

Morgiana

Dec 31

Featured lists

2014 discoveries

matt lynch

i certainly didn't discover these, but they were new to me in…

  • Lustful Shogun and His 21 Mistresses
  • Tokugawa Sex Ban: Lustful Lord
  • The Battle Wizard
  • Fangs
  • Curse of Evil
  • Road to Revenge
  • A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era
  • Sazen Tange and the Pot Worth a Million Ryo
  • Emma Mae
  • The Fate of Lee Khan
  • The Valiant Ones
  • Black Lizard
  • Scum of the Earth
  • The New Centurions
  • Final Score
  • The Love Eterne
  • The Snake Girl and the Silver-Haired Witch
  • Get Rollin'
  • Raining in the Mountain
  • Gamera vs. Barugon

Genres, Countries & Languages

Drama
461 films
Action
356 films
Thriller
279 films
Crime
199 films
Adventure
165 films
Comedy
163 films
Sci Fi
139 films
Horror
120 films
Mystery
79 films
Romance
78 films
USA
572 films
Japan
155 films
UK
103 films
France
82 films
Germany
55 films
Hong Kong
49 films
Italy
32 films
Canada
31 films
Spain
16 films
Australia
15 films
English
698 films
Japanese
167 films
French
91 films
Chinese
69 films
Spanish
63 films
German
59 films
Italian
44 films
Cantonese
32 films
Russian
24 films
Arabic
18 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

matt’s most liked review

Solaris

★★★★½

whether an intelligent alien planet or the woman you married and loved, another being is ultimately and fundamentally unknowable to you.

More reviews

matt’s most liked list

2014 top 10

i don't see anything infiltrating this from now until the end of the year, although i fully reserve the right to walk that statement back at any time, like a coward. poll-eligible only (technically THE DUKE OF BURGUNDY is the best movie i was lucky enough to see this year).

will not be seen by me until 2015: SELMA, GOODBYE TO LANGUAGE

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Foodfight!
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The 5 Kung Fu Kids

Films matt watched in 2014

  • Morgiana
  • The Killer
  • Days of Heaven
  • Children of Men
  • The Curse of the Alpha Stone
  • The Chase
  • Hereafter
  • I'm Not There.
  • Lady Ramboh
  • The Sheik
  • Zulu
  • The Beguiled
  • The Living Daylights
  • Blonde Death
  • Hit Man
  • Dial Code Santa Claus
  • Blood Type: Blue
  • Donovan's Reef
  • Remember the Night
  • Mixed Nuts
  • The Interview
  • Convoy
  • Story of My Death
  • Deadfall
  • Tusk
  • Top Five
  • Camp X-Ray
  • The Quiller Memorandum
  • Dumb and Dumber To
  • Men, Women & Children
  • Cold Eyes of Fear
  • Cool Breeze
  • La Chinoise
  • Changeling
  • Short Cuts
  • Edvard Munch
  • The Last Picture Show
  • In Harm's Way
  • Bronco Billy
  • '71
  • California Split
  • Die Another Day
  • Mulholland Falls
  • Tootsie
  • The Gambler
  • The Equalizer
  • Inherent Vice
  • Magic in the Moonlight
  • The Skeleton Twins
  • Baby Needs a New Pair of Shoes
  • One from the Heart
  • 3 Women
  • Kamikaze Hearts
  • The Burning Moon
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • The Last American Hobo
  • Actress
  • Clouds of Sils Maria
  • Inherent Vice
  • Inherent Vice
  • American Sniper
  • Feeding Billy
  • What We Do in the Shadows
  • Incorrigible
  • Norte, the End of History
  • The Witch with Flying Head
  • The Gambler
  • The Professional
  • Brubaker
  • Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson
  • Dying of the Light
  • Cold Blooded Beast
  • Batman & Robin
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Exodus: Gods and Kings
  • Batman Forever
  • Crooks in Clover
  • Buzzard
  • Exposed
  • Big Eyes
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Team America: World Police
  • Insomnia
  • Batman
  • The Night Porter
  • Battle Royale
  • Desperate Measures
  • The Story of Yanagawa's Canals
  • Carnal Knowledge
  • As Above, So Below
  • The Quatermass Xperiment
  • Bunny Lake Is Missing
  • We Are the Best!
  • Still Alice
  • Shaun of the Dead
  • Safe
  • Marketa Lazarová
  • Gangs of New York
  • The Sarnos: A Life in Dirty Movies
  • Mystic River
  • A Most Violent Year
  • The Theory of Everything
  • My Neighbors the Yamadas
  • The 5 Kung Fu Kids
  • The Magnificent One
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Starry Eyes
  • Run Coyote Run
  • Ponyo
  • Up to His Ears
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Thieves Like Us
  • Primary Colors
  • Spartan
  • The Thin Red Line
  • Kill and Kill Again
  • Portrait of Jason
  • Akira
  • That Man from Rio
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Conformist
  • Don't Go Breaking My Heart 2
  • Kill or Be Killed
  • Don't Go Breaking My Heart
  • L'Avventura
  • Princess Mononoke
  • Deep Cover
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • Lust, Caution
  • Nekromantik 2
  • The Mafu Cage
  • Solaris
  • Neighbors
  • Solaris
  • Barry Lyndon
  • Olive Kitteridge
  • Wild Tales
  • Shredder Orpheus
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • Dinosaur 13
  • Frequency
  • Gator
  • Needful Things
  • The Hot Box
  • UHF
  • White Lightning
  • Deepsea Challenge
  • Ride in the Whirlwind
  • High Fidelity
  • Jersey Boys
  • The Shooting
  • How to Train Your Dragon 2
  • Foxy Brown
  • Contact
  • Coffy
  • Memento
  • Born American
  • The Ninth Configuration
  • The Dog
  • The Homesman
  • Interstellar
  • The Muthers
  • Hercules
  • The One I Love
  • Ebony, Ivory & Jade
  • Blade Runner
  • Maleficent
  • The Swinging Cheerleaders
  • Citizenfour
  • Alien
  • Death Spa
  • Mausoleum
  • The Big Bird Cage
  • Cross of Iron
  • The Imitation Game
  • Women in Cages
  • Mountains of the Moon
  • Bird People
  • The Big Doll House
  • The Judge
  • Nightbreed
  • Frank
  • Welcome to New York
  • Neon Maniacs
  • Spider Baby
  • Los Angeles Plays Itself
  • Nightmare
  • Stunt Squad
  • Deliver Us from Evil
  • Pit Stop
  • Angel of Vengeance
  • Inflatable Sex Doll of The Wastelands
  • Listen Up Philip
  • Me, Myself & Irene
  • The Prestige
  • Killing Them Softly
  • The Golden Bat
  • Harsh Times
  • The Purge: Anarchy
  • The Humanoid
  • Boogie Nights
  • Nekromantik
  • Sex Tape
  • Birdman

See all 941

World Map

Highly rated films matt missed

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Billy Elliot: The Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more