2015

matt lynch matt lynch’s year in review

matt’s highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Blackhat

    ★★★★½

  • Bitter Lake

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★★

  • The Assassin

    ★★★★

  • Cemetery of Splendour

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 948 Films watched
  • 79 Average per month
  • 18.2 Average per week

Milestones

First Film

A White Dress for Marialé

Jan 1

Most Watched

The Hateful Eight

twice

Magic Mike XXL

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Spectre

twice

Mission: Impossible - Rogue Nation

twice

Last Film

Knight of Cups

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
432 films
Action
314 films
Thriller
260 films
Crime
189 films
Comedy
185 films
Horror
145 films
Adventure
128 films
Sci Fi
89 films
Romance
88 films
Mystery
71 films
USA
582 films
UK
100 films
France
85 films
Italy
74 films
Germany
67 films
Japan
44 films
Canada
34 films
Hong Kong
25 films
Australia
21 films
Spain
18 films
English
774 films
French
96 films
Italian
78 films
German
54 films
Spanish
52 films
Japanese
50 films
Chinese
31 films
Cantonese
24 films
Russian
19 films
Czech
8 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

matt’s most liked review

Trainwreck

★★★

I believe it was Howard Hawks who said "A good movie is a handful of reasonably funny scenes and like eight garbage improv-y momentum-killing ones, and a bunch of cameos, whatever, I don't know."

More reviews

matt’s most liked list

Bond ranked

Since people have actually asked. Anecdotally my taste in these seems to be diametrically opposed to that of 95% of Bond fans. Keep in mind that I'm largely uncritical of them (like the top 15-ish here would get 3 1/2 stars or higher) and that I only consider the bottom…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Shattered Dreams

Films matt watched in 2015

  • Knight of Cups
  • Yongary, Monster from the Deep
  • Burnt
  • American Ninja
  • Frozen Scream
  • The Executioner Part II
  • Son of Dracula
  • Blood Red
  • Suffragette
  • The Strangeness
  • Cut-Throats Nine
  • Trumbo
  • The Hateful Eight
  • The Danish Girl
  • The Good Dinosaur
  • A Serious Man
  • The Hateful Eight
  • Concussion
  • Sisters
  • The Condemned 2
  • Death Promise
  • A Black Veil for Lisa
  • Heaven & Earth
  • Magic Mike XXL
  • Christmas Evil
  • The Condemned
  • Lisa
  • Get on the Bus
  • Matinee
  • The Rider of the Skulls
  • Pan
  • Mustang
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Peanuts Movie
  • Delta Force 2: The Colombian Connection
  • The Intern
  • Point Break
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Point Break
  • The Other Guys
  • Eugenie
  • Captain Apache
  • Detroit 9000
  • Platoon
  • Bad Man's River
  • Marquis de Sade: Justine
  • Lady in a Cage
  • Man in the Wilderness
  • The Wild Bunch
  • Go Tell the Spartans
  • Blood Rage
  • Pawn Sacrifice
  • Angels of the Street
  • Shark Lake
  • In the Heart of the Sea
  • The Abyss
  • Goosebumps
  • Talk Radio
  • Below the Belt
  • Ninja Busters
  • Deadly Illusion
  • Women's Prison Massacre
  • Colt 38 Special Squad
  • Bobbie Jo and the Outlaw
  • Love
  • The Rip-Off
  • Joy
  • Life
  • The Transporter Refueled
  • Brooklyn
  • (T)ERROR
  • 45 Years
  • The Revenant
  • Hitchcock/Truffaut
  • 99 Homes
  • Venus in Furs
  • Shell Shock
  • Jem and the Holograms
  • Macbeth
  • Nowhere to Run
  • Addams Family Values
  • The Krays
  • Fandango
  • What Have You Done to Solange?
  • Where to Invade Next
  • Help Wanted Female
  • Saint Jack
  • Bird
  • Wake Up and Die
  • Creed
  • A Town Called Panic
  • Hollywood After Dark
  • Five Minutes to Love
  • Spotlight
  • Satan's Sabbath
  • Legend
  • The Big Short
  • All the Lovin' Kinfolk
  • The Addams Family
  • Bandidos
  • American Ultra
  • Close Range
  • The Mask
  • Memoirs of an Invisible Man
  • Alice Sweet Alice
  • No Escape
  • Carol
  • Nightmare in Badham County
  • Never Say Never Again
  • Dark Echo
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Hit 2 Pass
  • American Nightmare
  • Listen to Me Marlon
  • Heist
  • Code of Silence
  • ...All the Marbles
  • Coup d'Etat
  • Mama's Dirty Girls
  • Catch My Soul
  • Blood and Lace
  • The Wild Eye
  • Count Yorga, Vampire
  • Firewalker
  • Heroic Purgatory
  • Eros + Massacre
  • Entertainment
  • Up Yours
  • The Hunting Ground
  • The Farmer's Other Daughter
  • Eaten Alive
  • Secret Agent 00 Soul
  • New Nightmare
  • Dr. No
  • Spectre
  • Sunshine
  • The Wolfman
  • Bloodsucking Freaks
  • Female Trouble
  • WolfCop
  • The Witches
  • Wild City
  • Trainspotting
  • Je T'Aime, Je T'Aime
  • Lake Mungo
  • Midnight Warrior
  • Kiss the Girls and Make Them Die
  • Thunderball
  • She
  • Epitaph
  • Scream and Scream Again
  • Bring Me the Head of Tim Horton
  • The Urge to Kill
  • Dream No Evil
  • Cuadecuc, Vampir
  • The Forbidden Room
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Tenderness of the Wolves
  • Amy
  • A Life Less Ordinary
  • Time Out of Mind
  • The End of the Tour
  • Tom at the Farm
  • Suffer, Little Children
  • Multiple Maniacs
  • Convicts Women
  • Vacation
  • The World Is Not Enough
  • The Mist
  • Nightmare Weekend
  • Demonoid: Messenger of Death
  • Spectre
  • Desperate Living
  • Night Feeder
  • Serial Mom
  • Army of Darkness
  • The Last Airbender
  • The Gingerbread Man
  • Goodnight Mommy
  • Hitman: Agent 47
  • Mr. Holmes
  • The Black Cat
  • Pixels
  • Everest
  • Office
  • Little Miss Innocence
  • Get Mean
  • The Gift
  • Teenage Seductress
  • Some Call It Loving
  • The Sensualist
  • Tired Moonlight
  • Jailbait Babysitter
  • End of the World
  • The Walk
  • Protection
  • Cisco Pike
  • James White
  • Beasts of No Nation
  • Chevalier
  • 88:88
  • The Invitation
  • Cry-Baby
  • Experimenter

See all 948

World Map

Highly rated films matt missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more