2016

matt lynch matt lynch’s year in review

matt’s highest rated films

  • Bad Black

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Elle

    ★★★★½

  • The Love Witch

    ★★★★½

  • O.J. Made in America

    ★★★★½

  • Nocturama

    ★★★★½

  • HyperNormalisation

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Pete's Dragon

    ★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 550 Films watched
  • 45.8 Average per month
  • 10.6 Average per week

Milestones

First Film

Heart of a Dog

Jan 1

Most Watched

The Instructor

twice

The Nice Guys

twice

London Has Fallen

twice

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

twice

Taxi Driver

twice

Last Film

Kate Plays Christine

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
245 films
Thriller
168 films
Action
161 films
Horror
124 films
Comedy
118 films
Crime
111 films
Mystery
68 films
Adventure
58 films
Sci Fi
53 films
Romance
46 films
USA
407 films
UK
70 films
France
38 films
Germany
29 films
Japan
29 films
Italy
25 films
Canada
20 films
Spain
13 films
Hong Kong
12 films
China
12 films
English
488 films
French
39 films
Spanish
35 films
Japanese
32 films
German
30 films
Italian
30 films
Chinese
17 films
Arabic
14 films
Russian
13 films
Latin
7 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

matt’s most liked review

Raw

★★★½

French veterinary school seems a little intense.

More reviews

matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Mario Puzo's The Godfather: The complete Novel for Television
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Cabin Fever
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dead North

Films matt watched in 2016

  • Kate Plays Christine
  • Nocturnal Animals
  • Train to Busan
  • The Passage
  • It's a Wonderful Life
  • Exorcist: The Beginning
  • Meet John Doe
  • Heavy Metal Massacre
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • Dominion: Prequel to the Exorcist
  • Night Has a Thousand Desires
  • Spectral
  • Dave
  • The Working Girls
  • Happy Hour
  • The Art of War
  • Ben-Hur
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Elves
  • Silent Night, Bloody Night
  • Fox Style
  • The Eyes of My Mother
  • Paterson
  • Moonlight
  • 20th Century Women
  • Cameraperson
  • Things to Come
  • The Birth of a Nation
  • 99 Women
  • The Accountant
  • The Exorcist III
  • Horror House on Highway Five
  • Eliminators
  • Hellbent
  • What Have They Done to Your Daughters?
  • Sisters in Leather
  • The Satanist
  • Exorcist II: The Heretic
  • Inferno
  • Tower
  • Manchester by the Sea
  • The Instructor
  • The Exorcist
  • Jackie
  • Shin Godzilla
  • What Lies Beneath
  • The Wailing
  • Little Fauss and Big Halsy
  • Coup de Torchon
  • The Queen
  • They Live
  • Pete's Dragon
  • Allied
  • Snowden
  • Private Vices, Public Virtues
  • C.H.U.D. II: Bud the Chud
  • War Dogs
  • Kubo and the Two Strings
  • Loving
  • Don't Think Twice
  • La La Land
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • For a Cop's Hide
  • Mechanic: Resurrection
  • Three Men to Destroy
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • C.H.U.D.
  • The Killing of America
  • The Initiation
  • Nerve
  • Doctor Strange
  • Bad Moms
  • Don't Breathe
  • City in Panic
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Anthropoid
  • Captain Fantastic
  • Hacksaw Ridge
  • Sausage Party
  • Alabama's Ghost
  • Murder Weapon
  • Vamp
  • Blonde Death
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • HyperNormalisation
  • Alice Through the Looking Glass
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • The Rift
  • Running Scared
  • Phobe: The Xenophobic Experiments
  • The Infiltrator
  • Certain Women
  • 13th
  • Nevada Smith
  • Crisis in Six Scenes
  • Swiss Army Man
  • Tickled
  • Amanda Knox
  • Colossal
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Invisible Guest
  • A Dark Song
  • The Zodiac Killer
  • Playground
  • S Is for Stanley - Trent'anni dietro al volante per Stanley Kubrick
  • Raw
  • The Young Offenders
  • Split
  • Down Under
  • The Age of Shadows
  • Re: Born
  • Dog Eat Dog
  • Bad Black
  • Elle
  • The Lure
  • Original Copy
  • Headshot
  • Don't Kill It
  • The Crew
  • Jungle Trap
  • Fraud
  • The Bad Batch
  • Toni Erdmann
  • Sweet, Sweet Lonely Girl
  • The Red Turtle
  • Boyka: Undisputed IV
  • Arrival
  • The Handmaiden
  • Deepwater Horizon
  • 31
  • White Sands
  • Apocalypse Now
  • Three
  • The Sound of Music
  • American Honey
  • The Magnificent Seven
  • The Greasy Strangler
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • The Verdict
  • The Finest Hours
  • The Battery
  • Tricked
  • Café Society
  • The Conjuring 2
  • Twilight
  • Rising Sun
  • Nocturama
  • Florence Foster Jenkins
  • Black Widow
  • Dheepan
  • Evita
  • Witness
  • Alexander
  • The Magnificent Seven
  • The Light Between Oceans
  • Skiptrace
  • Kickboxer: Vengeance
  • Disco Godfather
  • Evils of the Night
  • Sully
  • The Fits
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • The Commitments
  • The Wind and the Lion
  • The Jungle Book
  • Venom
  • House on the Edge of the Park
  • Family Honor
  • Hard Target 2
  • Blood Father
  • The Intervention
  • The Sea of Trees
  • Krisha
  • W.
  • Morris from America
  • Disorder
  • Akenfield
  • The Bloodstained Butterfly
  • Nixon
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Now You See Me 2
  • Prey
  • Imperium
  • Bastille Day
  • Mumsy, Nanny, Sonny & Girly
  • Private Property
  • Handgun
  • Born on the Fourth of July
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Microwave Massacre
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Money Monster
  • Defending Your Life
  • Weiner
  • The Bandit
  • Footprints
  • The Whip and the Body
  • Celluloid Horror
  • Female Prisoner Scorpion: Grudge Song
  • Scream 4
  • Baskın
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • The Bourne Identity

See all 550

World Map

Highly rated films matt missed

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • Sense8: A Christmas Special
  • A Silent Voice
  • How to Build a Time Machine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more