RSS feed for concavenator
  • The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★½

    Easily my favorite Disney movie ( even if I acknowledge it's not the " best " ). The humor is well excited and holds up very well in both humor and story. This movie also manages to make Cuzco likeable by showing his evolution during the movie instead of just at the end. 77/100

  • Shrek

    Shrek

    ★★★½

    The plot is solid and the movie is funny for the most part but the major draw of the movie ( at least recently ) is the characters. They're all very well developed and go through intresting arcs. You may be thinking " well isn't the draw the satirical take on fairy tales ". Well that brings me to my biggest problem with this movie. A lot of it has aged terribly. The " fresh takes " and a lot…

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

    Possibly the goofiest movie I've ever seen. The style is emaculete and vibrant. And this movie takes big risks which for the most part pay off ( this movie literally turns into an anime for 15 minutes ). The movie has a semi-effective emotional core that has the slight problem of nothing else being serious. I do appreciate the bit of substance they put in even if the movie still ends up being style over substance. If I had to…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Black Widow vs. Kylo Ren ( 2019 )

    On a more serious note I did cry a bit. Really great stuff. 95/100

  • Pearl Harbor

    Pearl Harbor

    ★★½

    I have one question for Michael bay. WHY. By making this an action movie you've alienated those wanting a respectful retelling of Pearl harbor and by adding a clichéd love story you've bored the action movie fans. Who is this for? 52/100

  • Jurassic Park III

    Jurassic Park III

    ★★½

    I like how this movie is only 1 1/2 hours long and has no emotional value because this is a B-movie and it knows it. But even though I enjoy it for what it is ( a short dinosaur thriller ) that doesn't make it good. All the characters are annoying and you actively will want them to get eaten which is the opposite of what a movie should be aiming for. 57/100

  • Osmosis Jones

    Osmosis Jones

    ★★

    The animated segments are actually ok and even really good at times but all of the live action segments are unbearably unfunny and destroy the pacing. 46/100

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★½

    A very well made and emotionally satisfying movie. At this point Pixar still knew how to make great movies. 75/100

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★

    Let me get this out of the way. This is a good movie. Not great. Not awful. I just want to clarify because of the swarm of Pixar worshipers on this site that will rip anyone to shreds that doesn't adore every movie they make. The best thing about this movie is forky. He is very well developed and the simplicity of his dialogue complements his character and leads to some good humor. Also every technical aspect of this movie…

  • Spider's Web: A Pig's Tale

    Spider's Web: A Pig's Tale

    ½

    When one character in the movie says that all new movies are formulaic shlock the irony overwhelmed me. 18/100

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★

    Shark tale but in live action. 69/100

  • The Secret Life of Pets 2

    The Secret Life of Pets 2

    ★★½

    While the original was a consistent " eh " and had no standouts in good or bad ways this movie has a lot of bad but also a bit of good. The main reason for this is that it doesn't have the luxury of being a toy story clone like the original. Let's start out with the good. First of all its way funnier than the original. Most of the humor in this movie served as allegories for how pets…