RSS feed for defintionofpunk

defintionofpunk has logged 71 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mountain Talk

Mountain Talk

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
★★
Edit this entry  
07
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Paperman

Paperman

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Beijing Bicycle

Beijing Bicycle

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Come Together

Come Together

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
28
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Edit this entry  
24
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★½
Edit this entry  
23
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Help

The Help

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Granted!

Granted!

×
Edit this entry  
17
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
The Low Road

The Low Road

×
★½
Edit this entry  
13
The Big Charade

The Big Charade

2003
×
★★
Edit this entry  
13
Bartholomew's Song

Bartholomew's Song

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Apothecary

The Apothecary

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★½
Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Human Being

Human Being

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
00:08

00:08

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry