RSS feed for callum

callum has logged 482 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry