2018

Jack Jack’s year in review

Jack’s highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Mid90s

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Skate Kitchen

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 319 Films watched
  • 26.6 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

The Cloverfield Paradox

Feb 5

Most Watched

Call Me by Your Name

7 times

Her

3 times

You Were Never Really Here

3 times

Burning

twice

The House That Jack Built

twice

Last Film

Her

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
214 films
Thriller
80 films
Comedy
77 films
Romance
63 films
Crime
43 films
Action
38 films
Sci Fi
38 films
Horror
37 films
Mystery
32 films
Adventure
32 films
USA
239 films
France
62 films
UK
53 films
Germany
21 films
Italy
20 films
Canada
14 films
Japan
12 films
Sweden
7 films
Brazil
7 films
China
6 films
English
277 films
French
52 films
Italian
27 films
German
25 films
Spanish
21 films
Japanese
18 films
Russian
9 films
Chinese
7 films
Korean
7 films
Polish
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 972

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jack’s most liked review

Minding the Gap

★★★★½

What a beautiful film.
I don’t think I’ve ever cried so much while watching a documentary.

More reviews

Jack’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Brothers' Nest
Average weighted rating:

3.5

Films Jack watched in 2018

  • Her
  • Call Me by Your Name
  • Halloween
  • The Old Man & the Gun
  • Green Book
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Burning
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Vice
  • Bird Box
  • Burning
  • It's a Wonderful Life
  • Home Alone
  • Life Itself
  • Eyes Wide Shut
  • Seven Samurai
  • Aquaman
  • The Sisters Brothers
  • Cold War
  • On Chesil Beach
  • The House That Jack Built
  • Roma
  • First Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • The House That Jack Built
  • Assassination Nation
  • Ralph Breaks the Internet
  • Leave No Trace
  • Under the Silver Lake
  • The Favourite
  • Venom
  • Happy as Lazzaro
  • Holy Motors
  • The Lobster
  • Crazy Rich Asians
  • Christopher Robin
  • Widows
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Cam
  • Outlaw King
  • Madeline's Madeline
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Good Time
  • The Other Side of the Wind
  • Suspiria
  • Whiplash
  • BlacKkKlansman
  • Mid90s
  • Vox Lux
  • The Master
  • Thunder Road
  • The Night Comes for Us
  • Three Colors: White
  • Skate Kitchen
  • The Kindergarten Teacher
  • Rashomon
  • Halloween
  • Suspiria
  • Blindspotting
  • Apostle
  • Goosebumps 2: Haunted Halloween
  • La La Land
  • Bad Times at the El Royale
  • Private Life
  • Fallen Angels
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Sorry to Bother You
  • Wings of Desire
  • Rosemary's Baby
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Cléo from 5 to 7
  • A Star Is Born
  • The Shining
  • Hold the Dark
  • Mandy
  • Eighth Grade
  • Certified Copy
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Piano Teacher
  • George Washington
  • Moonlight
  • Maniac
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • A Star Is Born
  • 35 Shots of Rum
  • Slice
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Mommy
  • 45 Years
  • Support the Girls
  • Children of Men
  • Sharp Objects
  • Crazy Rich Asians
  • Audition
  • Searching
  • Yi Yi
  • Call Me by Your Name
  • Billionaire Boys Club
  • Heathers
  • Hereditary
  • The New World
  • Perfect Blue
  • Minding the Gap
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Blaze
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • Tully
  • Enter the Void
  • A Woman Under the Influence
  • Tag
  • Crash
  • The Meg
  • Do the Right Thing
  • Her
  • Safe
  • Ms .45
  • Possession
  • Dancer in the Dark
  • The Holy Mountain
  • Ratcatcher
  • Paths of Glory
  • Extinction
  • North by Northwest
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Badlands
  • Mission: Impossible III
  • Hot Summer Nights
  • Under the Skin
  • Blue Jay
  • The Spectacular Now
  • A Prayer Before Dawn
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • The Conjuring
  • Spring Breakers
  • Gummo
  • Happiness
  • Before Sunset
  • The Rider
  • Creep
  • On the Waterfront
  • Revolutionary Road
  • Coherence
  • Blue Valentine
  • My Own Private Idaho
  • Ant-Man and the Wasp
  • Sorry to Bother You
  • Disobedience
  • Casino
  • The Elephant Man
  • Buffalo '66
  • Elephant
  • I Killed My Mother
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Gotti
  • Love Exposure
  • Coraline
  • Good Time
  • Breaking the Waves
  • New Rose Hotel
  • Truth or Dare
  • The Handmaiden
  • Le Samouraï
  • Showgirls
  • High and Low
  • Call Me by Your Name
  • Incredibles 2
  • Rampage
  • The Incredibles
  • Irreversible
  • Ocean's Eight
  • Acrimony
  • House
  • Flower
  • Hereditary
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Cries and Whispers
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Ikiru
  • Fox and His Friends
  • Munchausen
  • 8½
  • Bicycle Thieves
  • The Double Life of Véronique
  • Winter Light
  • Casablanca
  • Mirror
  • Tomb Raider
  • Adrift
  • Pacific Rim: Uprising
  • Autumn Sonata
  • Three Colors: Blue
  • Unsane
  • Rosemary's Baby
  • The 400 Blows
  • Naked
  • The Strangers: Prey at Night
  • Breathless
  • Eraserhead
  • Mishima: A Life in Four Chapters

See all 319

World Map

Highly rated films Jack missed

  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • They Shall Not Grow Old
  • Capernaum
  • 27 Steps of May
  • The Silence of Others

Highly rated with Jack’s friends Patron

  • Big Little Lies
  • La La Land
  • Mommy
  • Magnolia
  • 2001: A Space Odyssey
  • Black Swan
  • Whiplash
  • Call Me by Your Name
  • Spirited Away
  • The Social Network
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • 12 Angry Men
  • Oldboy
  • Inglourious Basterds
  • Schindler's List
  • Eyes Wide Shut
  • Apocalypse Now
  • Before Sunrise
  • The Shining
  • Gone Girl
  • The Empire Strikes Back
  • Her
  • Arrival
  • Before Sunset
  • Synecdoche, New York
  • The Incredibles
  • Lady Bird
  • There Will Be Blood
  • Se7en
  • Children of Men
  • The Handmaiden
  • Prisoners
  • Yi Yi
  • Barry Lyndon
  • A Clockwork Orange
  • Moonlight
  • GoodFellas
  • Paris, Texas
  • Spider-Man 2
  • Princess Mononoke
  • Star Wars
  • Blade Runner 2049
  • Sharp Objects
  • No Country for Old Men
  • Mad Max: Fury Road
  • Drive
  • Alien
  • The Grand Budapest Hotel
  • Pulp Fiction
  • American Honey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Singin' in the Rain
  • Ratatouille
  • The Dark Knight
  • Django Unchained
  • Stalker
  • Fight Club
  • The Exorcist
  • Y Tu Mamá También
  • Interstellar

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more