2019

brady childs brady childs’s year in review

brady’s highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 123 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Schizopolis

Apr 15

Most Watched

Honey Boy

twice

Last Film

Panic Room

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
62 films
Thriller
43 films
Comedy
40 films
Crime
31 films
Action
29 films
Horror
22 films
Mystery
19 films
Sci Fi
18 films
Adventure
17 films
Romance
8 films
USA
101 films
UK
15 films
France
13 films
Germany
7 films
Japan
4 films
Canada
4 films
New Zealand
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
English
115 films
Spanish
15 films
Italian
11 films
French
10 films
Japanese
7 films
German
5 films
Cantonese
4 films
Swedish
3 films
Korean
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 34 Added 164

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

brady’s most liked review

Parasite

★★★★★

Jessica, only child
     😜
👊🏼/||\_
  _/¯ ¯\_


from Illinois, Chicago
 👋🏼
     \ 😳
        || \_
     _/¯ ¯\_


I’m a classmate of your cousin
     😜
👊🏼/||\_
  _/¯ ¯\_

More reviews

brady’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Meg
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Sylvio
Average weighted rating:

3.3

Films brady watched in 2019

  • Panic Room
  • Tangerine
  • Point Break
  • Uncut Gems
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Nice Guys
  • Personal Shopper
  • House on Haunted Hill
  • Good Burger
  • Honey Boy
  • Waves
  • Marriage Story
  • Honey Boy
  • Knives Out
  • The Irishman
  • The Talented Mr. Ripley
  • Ford v Ferrari
  • Charlie's Angels
  • Spy Kids
  • Black Swan
  • Jojo Rabbit
  • The Lobster
  • Hard Eight
  • The Host
  • Black Christmas
  • Vernon, Florida
  • Tokyo Drifter
  • American History X
  • McCabe & Mrs. Miller
  • The Conversation
  • American Psycho
  • Parasite
  • A Ghost Story
  • Predator
  • Moonlight
  • Atomic Blonde
  • First Reformed
  • Dolemite Is My Name
  • Brick
  • Slow West
  • The Lighthouse
  • Sky High
  • Eagle vs Shark
  • The Limey
  • Big Trouble in Little China
  • Halloween
  • Mad Max 2
  • The Thing
  • High Life
  • The Killing
  • Birdman
  • The Return of Swamp Thing
  • The Death of Dick Long
  • True Grit
  • The Raven
  • Holes
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Cape Fear
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Taxi Driver
  • Joker
  • You Were Never Really Here
  • Dressed to Kill
  • The Shining
  • Midsommar
  • Charlie's Angels
  • Ad Astra
  • My Favorite Shapes by Julio Torres
  • The Dead Don't Die
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Jennifer's Body
  • Machete
  • Creep 2
  • Creep
  • Hustlers
  • Road House
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Gummo
  • Drinking Buddies
  • Batman Returns
  • Rosemary's Baby
  • First Man
  • Under the Skin
  • Blue Ruin
  • La Haine
  • Blow Out
  • Mad Max
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Meg
  • The Hit
  • Blue Velvet
  • John Wick: Chapter 2
  • A Clockwork Orange
  • The Maltese Falcon
  • Do the Right Thing
  • Slacker
  • Three Kings
  • Infinity Baby
  • Sylvio
  • Repo Man
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young
  • Man Bites Dog
  • Rififi
  • The Thin Blue Line
  • F for Fake
  • Mystery Train
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Raising Arizona
  • Donnie Darko
  • Mean Girls
  • Blade Runner
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Alita: Battle Angel
  • The Florida Project
  • Gates of Heaven
  • The Vanishing
  • Breathless
  • Down by Law
  • Red Desert
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Where Is My Friend's House?
  • Schizopolis

World Map

Highly rated films brady missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more