2016

Perry R 💀 Perry R 💀’s year in review

Perry’s highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Easy Street

Aug 17

Last Film

Lost in La Mancha

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
74 films
Action
64 films
Thriller
48 films
Drama
46 films
Comedy
46 films
Sci Fi
40 films
Animation
37 films
Fantasy
35 films
Crime
30 films
Adventure
26 films
USA
121 films
UK
39 films
Japan
24 films
France
14 films
Italy
9 films
Spain
7 films
Canada
7 films
Germany
6 films
Australia
5 films
Hong Kong
5 films
English
167 films
Japanese
27 films
Spanish
18 films
German
16 films
French
15 films
Italian
11 films
Chinese
6 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 2319

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Perry’s most liked review

Halloween III: Season of the Witch

★★★★

Up there with They Live as essential /Consumerism-BasedHorror/ core viewing.

More reviews

Perry’s most liked list

2017 Cult Movie Challenge

It's that time again! Fifty two films for fifty two weeks. Let the schlock begin!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Godzilla
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Revolution in the Head: Rage Against the Machine and the Art of Protest

Films Perry watched in 2016

  • Lost in La Mancha
  • Whimsical Illusions
  • The Dirty Dozen
  • Lethal Weapon 2
  • Young Frankenstein
  • John Wick
  • Boogie Nights
  • The Devil in a Convent
  • Adicolor Yellow
  • La La Land
  • Hell's Bells
  • Gunhed
  • Education for Death
  • Crank: High Voltage
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Black Sabbath
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • The Maltese Falcon
  • Treevenge
  • The Neon Demon
  • Dirty Harry
  • Prince of Darkness
  • The Devil's Backbone
  • Theatre of Blood
  • The Cat with Hands
  • The Witch
  • Green Room
  • Franz Kafka's a Country Doctor
  • Get Mean
  • This Is Spinal Tap
  • The Red Spectacles
  • Harpya
  • Punch and Judy
  • Candyman
  • A Better Tomorrow II
  • Nocturnal Animals
  • I Am Not a Serial Killer
  • Robo Vampire
  • An Occurrence at Owl Creek Bridge
  • The Airship Destroyer
  • The Outlaw Josey Wales
  • Death Wish 3
  • The S From Hell
  • Unforgiven
  • The Professionals
  • Cobra
  • The Merry Frolics of Satan
  • The Facts in the Case of Mister Hollow
  • Breaking News
  • A Better Tomorrow
  • Where Eagles Dare
  • Officer Downe
  • Nothing Lasts Forever
  • The Wailing
  • In the Loop
  • The Naked Spur
  • Throne of Blood
  • Captain Clegg
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • Hard to Kill
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Ambassador
  • Red Sun
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • The Hands of Orlac
  • Samurai Shodown: The Motion Picture
  • Nosferatu
  • Arrival
  • The Thin Blue Line
  • Chef
  • Point Blank
  • Godzilla
  • Hellboy II: The Golden Army
  • The Gate
  • Hellraiser
  • The Searchers
  • The Alchemist Cookbook
  • Darkman
  • Sin City
  • Crimson Peak
  • The Man in the Lower-Left Hand Corner of The Photograph
  • Return to Oz
  • The Nice Guys
  • Tales from the Crypt
  • Dragonslayer
  • The Great Silence
  • Sukiyaki Western Django
  • Revolution in the Head: Rage Against the Machine and the Art of Protest
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Network
  • Blood Moon
  • In a Valley of Violence
  • Mobile Police Patlabor Reboot
  • The Quick and the Dead
  • Escape from New York
  • Lockout
  • Crank
  • Seven Men from Now
  • Detour
  • Hacksaw Ridge
  • Swing You Sinners!
  • 5 Centimeters per Second
  • All That Jazz
  • The Band Wagon
  • Hot Coffee
  • Hot Fuzz
  • And God Said to Cain
  • Videodrome
  • The Proposition
  • Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party
  • Looper
  • Addams Family Values
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Tombs of the Blind Dead
  • Weiner
  • The Wild Bunch
  • They Live
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Max Headroom - 20 Minutes into the Future
  • The Conspiracy
  • Singin' in the Rain
  • Puppet Master
  • Oculus
  • The Call of Cthulhu
  • Revenge of the Creature
  • Lovecraft: Fear of the Unknown
  • Digging Up the Marrow
  • METAL SKIN PANIC MADOX-01
  • Impaler
  • Gold Diggers of 1933
  • Louis Theroux: Savile
  • The Invisible Man
  • Monster in the Closet
  • Terror Train
  • Ray Harryhausen: Special Effects Titan
  • Madhouse
  • Shin Godzilla
  • My Scientology Movie
  • The Two Faces of Dr. Jekyll
  • Extraordinary Tales
  • Cast a Deadly Spell
  • Sword of the Stranger
  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • Team Thor
  • Happy Valley
  • Satan at Play
  • The Astronomer's Dream
  • The Return of the Living Dead
  • The Four Troublesome Heads
  • Judge Minty
  • The Dead Zone
  • Lonesome Ghosts
  • The Raven
  • Maniac Cop 2
  • New Nightmare
  • In the Mouth of Madness
  • CHAINSAW MAID
  • The Mummy
  • Lethal Weapon
  • Noroi: The Curse
  • Executive Decision
  • Black Angel
  • The Wolf of Wall Street
  • Django
  • The Wizard of Gore
  • Filth
  • Excalibur
  • The Unknown
  • The Sandman
  • There Will Come Soft Rains
  • Pan's Labyrinth
  • Star Wars: TIE Fighter
  • Knives of the Avenger
  • Death Wish
  • Nosferatu the Vampyre
  • Over the Garden Wall
  • Grand Piano
  • Hell or High Water
  • Gamera: Guardian of the Universe
  • Mad Dog Morgan
  • The Magic Sword
  • The Garden of Words
  • The Crowd
  • So Funny It Hurt: Buster Keaton & MGM
  • Creepshow
  • The Mercenary
  • Giant Robo: The Day the Earth Stood Still
  • Something Wicked This Way Comes
  • Dominion Tank Police
  • Armored Trooper VOTOMS: The Last Red Shoulder
  • The Five Star Stories
  • Patlabor 2: The Movie
  • City Lights
  • Krampus
  • Kubo and the Two Strings
  • Memories of Murder
  • Sherlock, Jr.
  • Little Witch Academia
  • Hard Boiled
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Witchfinder General
  • Sebastian's Voodoo
  • The Maker

See all 214

World Map

Highly rated films Perry missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • Hunt for the Wilderpeople

Highly rated with Perry’s friends Patron

  • Mulholland Drive
  • The Thing
  • Halloween
  • Blow Out
  • World of Tomorrow
  • Mad Max: Fury Road
  • Suspiria
  • Carol
  • Possession
  • Moonlight
  • Prince of Darkness
  • Manchester by the Sea
  • Sicario
  • The Hateful Eight
  • Green Room
  • Elle
  • The Handmaiden
  • Creed
  • The Witch
  • The Wailing
  • Phantasm
  • La La Land
  • Shin Godzilla
  • The Lobster
  • Bone Tomahawk
  • Everybody Wants Some!!
  • Arrival
  • Hell or High Water
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Anomalisa
  • Kubo and the Two Strings
  • Spotlight
  • American Honey
  • The Nice Guys
  • Train to Busan
  • The Neon Demon
  • De Palma
  • Sing Street
  • Swiss Army Man
  • Zootopia
  • Room
  • 10 Cloverfield Lane
  • Hail, Caesar!
  • The Invitation
  • High-Rise
  • Nocturnal Animals
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Knight of Cups
  • Don't Breathe
  • The Revenant
  • The Big Short
  • The Conjuring 2
  • Finding Dory
  • The Shallows
  • Star Trek Beyond
  • Captain America: Civil War
  • Midnight Special
  • Krampus
  • The Jungle Book

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more